Spisovatelské listy v roce 2017
Milí přátelé, ve druhém roce Spisovatelských listů si k nám našlo cestu 135.127 jednotlivých čtenářů, což je téměř dvojnásobek roku 2016.
Největším překvapením pro nás byl obrovský zájem o Velké letní čtení na pokračování, v němž jsme Vám představili celkem čtyři tituly.
Knížky Silentium, Brazilská Kerolajna, Mrtvá na pramici a Vražda v Židovském městě si přečetlo celkem 1.919 čtenářů.
Zdá se, že po téměř naprostém vymizení čtení na pokračování v médiích koncem devadesátých let je tu nějaká jeho renesance, a byť jsme se snažili vybrat hlavně oddechové, „prázdninové“ napínáky, podle velice příznivých ohlasů se zdá, že jsme se trefili do černého, i pokud jde o kvalitu literární. Mnozí čtenáři dokonce čekali vždycky na první minutu po půlnoci, kdy vycházel další díl, a četli si ho hned „začerstva“, o čemž svědčí jinak zcela neobvyklé „půlnoční skoky“ ve statistikách návštěvnosti.
Všechny, které náš letní nášup zaujal a kteří by chtěli tyto příběhy mít i jako knížku, čeká dobrý rok: Pešautova Mrtvá na pramici vyjde knižně v povídkovém románu Rybářské detektivky v únoru, Hudského Silentium, které si můžete už dnes koupit jako e-knihu, by mělo být v tištěné verzi v knihkupectvích v březnu, a Elsa Müller chystá vydání tří detektivek pod společným titulem Vražda v Židovském městě k Vánocům 2018. Brazilskou kerolajnu najdete spolu s dalšími dvěma detektivkami v již vydané Mazáčově knize Noční tep (mimochodem, Tonda vydal v minulém roce i svou třetí knihu a první rozsáhlý detektivní román Letargie).
Pokud jde o povídky, „skokanem roku“ se stal dlouholetý frontman a textař kapely Pod Černý vrch Jan Krucký, zvaný Šolich, jehož povídky získaly ihned několikastovkovou čtenost.
Ve článcích o psaní vede Scarlett Rauschgoldová alias Darth Zira s textem Vyšší dívčí aneb sci-fi a fantasy pro děti a mládež, v těsném závěsu za ní je Tonda Mazáč se seriálem Detektivkářem nesnadno a velmi pomalu.
Pokud jde o blogy, největší diskuse na facebooku i pod články se – jak už se stává tradicí – opět strhly u dvou nejčtenějších příspěvků, které napsal Stanislav Hudský. Tentokrát šlo o texty Mým masožroutům! (4084 čtenářů) a Byl to ten slavný den, kdy nám byl odepřen tabákový čmoud (3160 čtenářů).
Ze článků z minulých let se i letos stále těšil obrovskému zájmu seriál Jak napsat dobrou knihu (59.837 čtenářů za rok) a – asi proto, že loňské volby do poslanecké sněmovny byly bojem mezi Babišem a Kalouskem, a to skoro až na krev 😉 – zažil velké zmrtvýchvstání i už skutečně letitý článek Který ministr financí nejvíc zadlužil ČR (47.694 čtenářů za rok).
V letošním roce se Spisovatelské listy opět rozšíří o několik autorů starší, střední i nejmladší generace, chystáme další čtení na pokračování a nově i akce, kde se budete moci s autory setkat osobně.
Pro administrátory byl největší změnou přesun Spisovatelských listů na samostatnou doménu i hosting. Vše se zdařilo tak, že nedošlo ani na minutu k výpadku a fungují i všechny staré komentáře, odkazy a sdílení. Jediné, o co jsme přišli, jsou zobrazení počtů lajků a sdílení v sociálních sítích přímo na našich stránkách, ale to snad není to nejdůležitější.
Pro nás je nejdůležitější, že nás čím dál tím víc čtete, a – ať už vás bavíme, či někdy i rozčilujeme – že se k nám vracíte.
Díky a přejeme krásný rok 2018!
(Nejčtenější články za celou dobu existence Spisovatelských listů naleznete zde.)
Nejnovější komentáře