Pravidlo 20: Najděte si stejně „postižené“ přátele
Toto je VELMI důležité pravidlo. Nejen proto, že konfrontace s lidmi, pro něž je psaní také důležitou částí života, vám umožní objevovat nové postupy, kličky a triky, které můžete uplatnit v partii, odehrávající se mezi vámi a čtenářem, ale mimo jiné i proto, že na různých literárních akcích, křtech, autogramiádách a veřejných čteních můžete potkat i redaktory a nakladatele a – nebudeme si nic nalhávat — pokud vás někdo zná osobně, určitě si váš případný text přečte dřív, než text, který mu pošle téměř anonymní autor.
Existují spousty literárních klubů, autorských sdružení, večerů, míst, kde se něco děje, a to i na malých městech. Staňte se součástí tohoto dění. A pokud ve vašem okolí nic podobného není, tak to zorganizujte. Je to koneckonců i zábava, a pokud nad tím bude někdo ohrnovat nos, ať si trhne nohou.
Klidně publikujte své texty i na různých literárních serverech nebo na facebooku a přemýšlejte o tom, co vám k nim budou lidé psát. I když se domnívám, že to nemá tak velký význam jako živá, osobní účast a reální přátelé, se kterými si můžete povídat o psaní třeba až do rána, i takové literární servery jsou jakousi „malou domů“, ve smyslu toho, že získáte nějakou zpětnou vazbu. Problémem těchto serverů však je, že tam dost často potkáte i lidi, kteří se na vás budou chtít jenom povozit nebo si kritikou vašich textů ulevit od svých osobních frustrací. Následné diskuse pak považuji za velkou ztrátu času. Přesto je nezavrhujte, ale dávejte přednost spíše živým akcím.
© Stanislav Hudský, 2010
Já nemám webovou stránku a já bych chtěl napsat,vydat,a prodat knížku.
Moc nerozumím kam tam poznámka míří… tak tu knížku prostě napište… pak ji můžete zkusit vydat a prodat…