Jde o nový žánr?
Na širokém zoraném poli literatury je už slušná řada žánrů – srovnaných pěkně do řádků, daleko za obzor se táhnoucích. Některé z nich se i kříží s jinými a narušují uspořádaný vzhled širého lánu. Na samém okraji toho pole pak hrdě vzkvétá záhon se dvěma sazenicemi – vědeckou fantastikou a fantasy. – – Nebyla to náhoda ani nechtěný omyl, že poblíž toho místa vyrostl žánr, který se nepochybně, sice v nedefinované a přibližné podobě, v literatuře už vyskytoval, avšak jeho genom nebyl nikdy nikam zaznamenán a už vůbec ne pojmenován. Možná to budete brát jako troufalost, anebo spíš pošetilost, že jsem sebral odvahu a tenhle žánr si pro svou potřebu stvořil a nazval zkratkami ze slov BELetrie a FANtazie, což je uvedeno i jako bližší určení pod tituly dvou mých románů. Další moje bláhovost tkví v úvaze, že čtenář je v žánru fantasy přesycen bájemi, které mají jenom skok k pohádkám, a zatouží po něčem odlišném, neinfantilním.
Asi namítnete, že zejména sci-fi literatura přece je v jistém smyslu zároveň beletrií, alespoň v mnoha případech. Belfan má ovšem stanovena pravidla, tak jako jiné žánry, avšak specifická, která se od obou příbuzných žánrů liší. Jde o jakousi nečistokrevnou krásnou literaturu, umístěnou do sci-fi prostředí a se sci-fi rekvizitami, takže pro sci-fi nepříznivce nebo dokonce odpůrce je nepřijatelná. To by ale k definici nestačilo. Je zde stěžejní podmínka. Musí nastat stav, kdy alternativní svět se dostane do ostrého rozporu s prostým příběhem a tím ho umocňuje až k bizarnosti a absurditě. Jestli jsem tohoto jevu ve svých románech „Narek proti establishmentu“ a „44 666“ (viz Google) uspokojivě dosáhl, musí posoudit čtenář. V tom prvním jde o mimozemský svět, plný rozumných bytostí s mnoha pohlavími a s jiným postojem k sexu, možná překvapivě inspirovaný Škvoreckého Prima sezónou – a v druhém o velmi vzdálenou budoucnost, kdy člověk té doby je značně odlišný od dnešního a přesto stejný. A právě ta přestostejnost dělá z tohoto žánru krásnou literaturu.
Často si kladu otázku: Je belfan životaschopný? Zajímá lidi od sci-fi a od fantasy obyčejný příběh? Neobyčejně obyčejný příběh? On totiž všední příběh, byť se silným citovým nábojem, může být pro někoho značně šedivý, bez vzruchu, bez oné záhadnosti a posunutosti, která tak ráda polechtá naše nenasytné představy. Tohle ovšem není případ žánru, o kterém píšu, protože belfan, aby byl belfanem, se nutně musí zaobírat právě zvýšenou mírou fantazie a bizarnosti. A proto platí, že čím víc je to „hard“ – tím víc je to belfan.
© Miloš Krmášek, 2016
Knihy autora:
Nejnovější komentáře